تبلیغات
SOLDIER MAHDI
    آخرین بروز رسانی :
    آخرین بازدید :
حمایت میکنیم
Ads
موضوعات
Category
دوستان
Ferends
آرشیو
Archive
آمار وبلاگ
Blog info
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • کل بازدید کنندگان :
 • تعداد مطالب کل :
 • درباره ی وبلاگ
  About Blog

  محمد آتشی
  آخرین مطالب ارسالی
  Last Posts
  برنامه های کاربردی
  Support
  نظر سنجی
  Poll
  تبلیغات متنی
  Support
  پیوند ها
  Links

  هواپیمای مسافربری A2 با سرعتی معادل ۵ برابر سرعت صوت برای سال 2040 - چهارشنبه 21 دی 1390

  تعداد بازدید : طبقه بندی:

  وقتی کنکورد در سال ۲۰۰۳ از رده خارج شد، سفر با هواپیماهای مسافربری مافوق صوت هم به تاریخ پیوست. ولی هم اکنون گروهی از آژانس فضایی اروپا به نام LAPCAT روی هواپیمای مسافربری مافوق صوتی به نام A2 کار می‌کند. این هواپیما قادر است با سرعت ۵ برابر سرعت صوت یا ۵ ماخ پرواز کند و از هواپیماهای مسافربری امروزی ۶ برابر سریعتر باشد.

  تکنولوژی مورد نیاز برای تجاوز از سرعت صوت، خیلی پیچیده است. متخصص آیرودینامیک در کالج سلطنتی لندن Paul brouce دراین باره می‌گوید: وقتی شما با سرعت کمتر از سرعت صوت حرکت می‌کنید و سپس سرعتتان به بالای سرعت صوت افزایش می‌یابد، قوانین فیزیک بکلی برایتان تغییر می‌کند. اگر بازهم سرعتتان افزایش یابد و به سرعت ۵ یا ۶ ماخ برسید، قوانین مجدداً تغییر خواهند کرد.

  در سرعت‌های مافوق صوت، گازها و فلزات رفتار پیچیده‌ای از خود نشان می‌دهند. موتور هواپیمایی که در سرعت زیر سرعت صوت، حدود ۰٫۸۵ ماخ یا ۹۱۳ کیلومتر بر ساعت می‌تواند کار کند، در سرعت‌های مافوق صوت از کار می‌افتد.

  esa-working-to-develop-hypersonic-airliner-for-2040-pichgooshti-01

  هواپیمایی که با سرعت ۵ ماخ پرواز می‌کند، به موتوری نیاز دارد که در سرعت‌های کمتر از صوت نیز کار کند و سپس به موتور مافوق صوت تبدیل شده و مدت زیادی در این حالت کار کند.

  مشکل دیگر در مورد این هواپیماها گرماست. وقتی هوا به بدنه‌ی هواپیمایی با این سرعت برخورد می‌کند، بر اثر اصطکاک دمای بدنه‌اش به سرعت به بالای ۱۰۰۰ درجه‌ی سانتیگراد می‌رسد‌. بنابراین بدنه‌ی هواپیما باید در برابر گرماهای خیلی زیاد مقاوم باشد.  نکته‌ی دیگر در مورد شیشه‌هایی است که بتوانند این دماها را تحمل کند و چون این شیشه‌ها خیلی سنگین هستند، تصمیم بر این است که این هواپیماها بدون شیشه ساخته شوند.

  esa-working-to-develop-hypersonic-airliner-for-2040-pichgooshti-00

  مهندسان معتقدند قادر به غلبه بر این مشکلات خواهند بود، اما این کار چند دهه زمان می‌برد و انتظار نمی‌رود A2 تا سال ۲۰۴۰ بتواند اولین پرواز خود را انجام دهد.


  نویسنده : محمد آتشی   نظرات |